تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 19500
  • 15 اردیبهشت 1400 - 15:44
1
گزارش اختصاصی عصر قانون از لزوم تصویب قانون در خصوص ارز دیجیتال؛

یک بام و دو هوای تصویب قوانین در خصوص رمز ارز ها

 فرهاد افرامیان: بانک مرکزی می تواند در چارچوب مقررات مالی و پولشویی  بر این موضوع نظارت داشته و این بازار را کنترل کند و در عین حال باید اطلاع رسانی در خصوص رمز ارز ها صورت بگیرد  تا افراد کورکورانه درگیر جو های تبلیغاتی  که توسط برخی افراد سودجو ایجاد می شود  نشده و سرمایه شان را از دست ندهند.
محمد نائینی: من معتقدم اگر قرار است قانونی در خصوص ارز دیجیتال تصویب شود باید  در جهت ممنوعیت مشارکت  مردم در بازار ارز دیجیتال باشد نه در جهت تقویت تبادل ارز دیجیتال. دلیل آن هم این است که ارز دیجیتال با اینکه بازار نا ایمنی است اما چون سود آنی دارد سبب می شود تا سرمایه گذاری در تولید به فراموشی سپرده شود.
سید فریور موسویان: مسلما باید قوه مجریه به کمک قوه قضائیه قوانین و مقرراتی را در این خصوص تدوین و تصویب کند که مسیر و راه مشخص شود تا حقوق مادی و معنوی مردم تضییع نشود. در واقع قوانین باید در جهت صیانت از حقوق عامه باشد.

یک بام و دو هوای تصویب قوانین در خصوص رمز ارز ها عصر قانون
عصر قانون/

پس از شیوع بیماری کرونا و ناتوانی اقتصاد‌های مطرح جهانی در مهار این ویروس مرگبار، تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه ارز‌های دیجیتال در سراسر جهان افزایش یافت؛ پس از آن  رشد قیمتی رمز ارزها نگرانی‌های ناشی از پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار نوظهور افزایش یافت  و همین امر سبب شد تا سرمایه‌گذاران خرد و کلان با مشاهده روند رو به رشد قیمت انواع رمزارز‌ها تمایل بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار پرریسک پیدا کنند.

با این حال فقدان چارچوب‌های قانونی و حقوقی در داخل و خارج از کشور و نوسانات شدید قیمت رمز ارز‌ها از یک سو و ابهام جدی پیرامون نقش ارز‌های دیجیتال در آینده مبادلات مالی و سیاست‌گذاری اقتصاد‌های برجسته دنیا برای مدیریت این بازار از سوی دیگر، چالش‌های غیرقابل انکاری در خصوص سرمایه گذاری های خرد و کلان مردم به وجود آورده است. در کنار موارد ذکر شده تمرکز کلاهبرداران بر جذب نقدینگی سرمایه‌گذاران با پیشنهاد‌هایی نظیر مشارکت در استخراج، معامله رمزارز و عرضه اولیه سکه و غیره، نگرانی ها در خصوص این بازار را افزایش میدهد.  با همه تفاسیر ذکر شده باید دید تا چه میزان وجود قوانینی در خصوص رمز ارز ها در کشور لازم و ضروری است و این قوانین باید در چه چارچوبی ارائه شوند؟

قطعا ارز دیجیتال نیازمند تصویب قانون است

فرهاد افرامیان، وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص به عصر قانون گفت:« قطعا هر پدیده، کنش، واکنش یا فعالیتی اعم از سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و آن چه که یک حیات زیستی را در بر می گیرد نیازمند  وجود قانون، ضابطه و مقررات است. یعنی اگر بر هر پدیده ای قانون، مقررات و ضابطه حاکم نباشد نظم و نظام  و شاکله آن تحت تاثیر قرار گرفته و موجب آشفتگی  و نابه سامانی حتی سایر بخش ها هم خواهد شد.»

وی افزود:« در حال حاضر اقتصاد ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند  و نگاه مردم هم به اقتصاد درست نیست. مردم فکر می کنند که باید برای پولدار شدن یک شبه ره صد ساله را بپیمایند و این موضوع سبب بروز سوداگری در بازار های مختلفی مثل بورس شده است. الان هم شاهدیم که این فضا در ارز دیجیتال پدید آمده در صورتی که مبنا و پشتوانه ارز دیجیتال موضوعی است که خیلی ها در جامعه از آن مطلع نیستند.»

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد:« در حال حاضر در خصوص  بازار ارز دیجیتال شاهد تب و تابی  در جامعه هستیم که بدون شک ضرر  افراد عام جامعه را در بر دارد. قطعا همان مشکلی که در بورس اتفاق افتاد در ارز دیجیتال هم برای خیلی ها به وجود خواهد آمد. این دست موارد بستر های نا ایمنی را برای افراد جامعه ایجاد می کند. به همین دلیل ما نیازمندیم که نگاه دقیق تری به بازار ارز دیجیتال صورت بگیرد  و بانک مرکزی می تواند در چارچوب مقررات مالی و پولشویی  بر این موضوع نظارت داشته و این بازار را کنترل کند و در عین حال باید اطلاع رسانی در خصوص رمز ارز ها صورت بگیرد  تا افراد کورکورانه درگیر جو های تبلیغاتی  که توسط برخی افراد سودجو ایجاد می شود  نشده و سرمایه شان را از دست ندهند.»

افرامیان تاکید کرد:« به قطعیت می توان گفت ارز دیجیتال نیازمند تصویب قانون است چون در صورت عدم تصویب قانون این بازار می تواند راهی برای پولشویی باشد و یک ضربه بزرگ دیگری به پیکره اقتصاد کشور وارد سازد؛ آن هم در شرایطی که اقتصاد ما بیمار و نیازمند به کمک است و افزایش و تقویت تولید داخلی تنها راه ایجاد اقتصاد توانمند است. در چنین شرایطی عدم توجه به موقع به مسئله بازار ارز دیجیتال می تواند یک معضل بزرگتری برای اقتصاد کشور ما ایجاد نماید.»

 

قانون باید  در جهت ممنوعیت مشارکت  مردم در بازار ارز دیجیتال تصویب شود

محمد نائینی، یکی دیگر از وکلای پایه یک دادگستری هم در این خصوص به عصر قانون گفت:« کشور ما دارای سرمایه های در گردش زیادی است، در واقع پول سرگردان و زیادی در دست عده ای از مردم در حال گردش است. به همین دلیل و با عنایت به رهنمود های مقام معظم رهبری که بر تولید، صنعت و رشد اقتصادی تاکید دارند؛ من فکر می کنم که سرمایه های در گردش مردم باید به سرمایه ثابت تبدیل شود و بهترین گزینه برای آن هم سرمایه گذاری مردم در بخش تولیدات داخلی است. »

وی تاکید کرد:« البته این موضوع نیازمند اقداماتی در جهت تسهیل سرمایه گذاری و تولید و همچنین رفع موانع تولید است و مجلس باید قدم هایی را در جهت رفع موانع موجود بردارد و دستگاه های ذیربط را ملزم به تسهیل در امر تولید کند.  در این بین قانون کار هم نیاز به بازنگری مجدد دارد که مسئولان ذیربط نباید نسبت به آن غافل باشند. این کار سبب می شود  که مردم در سرمایه ای که در خدمت جامعه است سرمایه گذاری کنند و از طرفی هم این سرمایه گذاری برای آن ها اطمینان بخش باشد.»

نائینی تصریح کرد:« بخش زیادی از مردم کشور ما عادت به سود های آنی کرده اند که دلیل آن هم یا فقدان قوانین است و یا عدم نظارت درست، اما در واقع همین موضوع سبب شده است که سرمایه های مردمی به این سمت و سو سوق داده شود. بازار ارز دیجیتال هم یکی از همان بازار های نا مطمئن است که سود آنی به همراه دارد به همین دلیل هم من اعتقاد دارم بازار ارز دیجیتال سرمایه های سرگردان مردم را به سمت یک بازار نا مطمئن که در خدمت مردم نیست سوق می دهد. ارز دیجیتال سبب می شود تا سرمایه های مردم از کشور خارج شود و من معتقدم اگر قرار است قانونی در خصوص ارز دیجیتال تصویب شود باید  در جهت ممنوعیت مشارکت  مردم در بازار ارز دیجیتال باشد نه در جهت تقویت تبادل ارز دیجیتال. دلیل آن هم این است که ارز دیجیتال با اینکه بازار نا ایمنی است اما چون سود آنی دارد سبب می شود تا سرمایه گذاری در تولید به فراموشی سپرده شود.»

 

تصویب قوانین باید صیانت از حقوق عامه باشد

سید فریور موسویان، دادیار انتظامی اصفهان نیز در گفت و گو با عصر قانون در این خصوص گفت:« قطعا باید قوانین و مقرراتی در خصوص ارز دیجیتال تدوین و تصویب شود. مز ارز ها به عنوان یک پدیده نو ظهور  در جهان و کشور ما  در وهله اول باید مورد شناسایی قرار بگیرند و دانش قوای سه گانه از جمله قوه مجریه و قضائیه نسبت به آن افزایش پیدا کند  تا مشخص شود چطور باید با این پدیده برخورد کرد.»

وی افزود:« مسلما باید قوه مجریه به کمک قوه قضائیه قوانین و مقرراتی را در این خصوص تدوین و تصویب کند که مسیر و راه مشخص شود تا حقوق مادی و معنوی مردم تضییع نشود. در واقع قوانین باید در جهت صیانت از حقوق عامه باشد. رمز ارزها به عنوان یک پدیده نو ظهور قطعا در مسیر خودش دچار مشکلاتی خواهد شد و مردم دچار چالش هایی مثل دست و پنجه نرم کردن با سود جویان و کلاهبرداران خواهند شد به  همین منظور هم باید مقررات و قوانینی در این خصوص وجود داشته باشد.  البته این پدیده در ابتدا باید به عنوان یک پدیده نو ظهور شناخته شود چون نمی توان از دنیا عقب بود، پس از آن باید ساز و کار درستی برای آن در نظر گرفته شود. هدف از تصویب قوانین باید صیانت از حقوق عامه باشد تا در صورت بروز مسئله دستگاه قضائی بداند باید چه کاری انجام بدهد و چگونه برخورد کند. قطعا تصویب قوانین در خصوص بازار ارز یک ضرورت است.»

لینک کوتاه : https://www.asrghanoon.ir/?p=19500

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.