تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 19787
  • 18 اردیبهشت 1400 - 16:28
2
گزارش اختصاصی عصر قانون در پی افزایش اعتراضات دانش آموزی به برگزاری امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم؛

دانش آموزان به صورت قانونی اعتراض کنند

محمدرضا رجبی: بدون شک اصرار آموزش و پرورش به برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم بر پایه یک مصوبه است، در قوانین ما پیش بینی شده است که چگونه می توان از تصمیمات اداری شکایت کرد؛ افراد برای این کار می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند، حتما به این موضوع رسیدگی خواهد شد. حتی اگر فکر می کنند که پروسه دادرسی حقوقی طولانی است می توانند تقاضای دستور موقت هم بکنند که امتحانات برگزار نشود.  اعتراض به تصمیمات اداری حق شهروندان است اما از طریق صحیح و مجرای قانونی.

دانش آموزان به صورت قانونی اعتراض کنند عصر قانون
عصر قانون/

همین چند وقت پیش بود که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد امتحانات پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می شود. پس از آن اعتراضات به برگزاری امتحانات نهایی این دو پایه  شدت گرفت، کم کم این اعتراضات شکل سراسری به خود گرفت و ویدئو هایی از آن در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد دانش آموزان  پایه تحصیلی نهم و دوازدهم  با تجمع رو به روی سازمان آموزش و پرورش شهر خود دست به اعتراض زده اند. دانش آموزان معتقدند که چون آموزش در این دو پایه به صورت آنلاین صورت گرفته است بنابراین امتحانات این پایه ها هم باید به صورت آنلاین برگزار شود اما وزارت آموزش و پرورش همچنان مصر است که امتحانات نهایی در پایه های نهم و دوازدهم حضوری برگزار خواهد شد. با این حال باید دید آیا خواسته دانش آموزان درست و منطقی است؟ از طرف دیگر آیا راه درستی را برای اعتراض انتخاب کرده اند؟

 

غیر حضوری شدن آزمون پایه دوازدهم عدالت آموزشی را زیر سوال می برد

محمدرضا نیک نژاد، کارشناس آموزشی در خصوص اعتراض به برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم به عصر قانون گفت:« برگزاری امتحانات در پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری ربطی به آموزش آنلاین ندارد، به هر حال دانش آموزان آموزش دیده اند و باید آزمون بدهند و این موضوع ربطی ندارد به اینکه چون آموزش غیر حضوری بوده پس امتحانات هم باید حتما غیر حضوری برگزار شود. در حال حاضر ۹۰ درصد پایه ها به صورت غیر حضوری امتحان می دهند، به نظر من این امکان وجود دارد که حتی دانش آموزان پایه نهم هم به صورت غیر حضوری امتحان بدهند اما چون معدل پایه دوازدهم تاثیر مستقیم بر کنکور دارد به نظر من غیر حضوری برگزار کردن امتحانات برای این پایه عدالت آموزشی را زیر سوال می برد. در رابطه با کنکوری که سرنوشت ساز است باید بین دانش آموزی که درس خوانده است با دانش آموزی که درس نخوانده تفاوتی قائل شد. جامعه ما نمره محور، آزمون محور، معدل محور و کنکور محور است. در چنین جامعه ای مشخص است که برای برقراری عدالت آموزشی آموزش و پرورش موظف است برای برگزاری امتحانی مثل پایه دوازدهم شرایط را برای همه فراهم کند و درصد تقلب در امتحانات را کاهش دهد تا دانش آموزان در شرایط یکسانی امتحان بدهند.»

وی تاکید کرد:« در حال حاضر تنها چیزی که اصالت آموزش را حفظ کرده است همین نمره ها است، با اینکه من با نمره محور بودن جامعه موافق نیستم اما شرایط در حال حاضر همین است و نمی توان آن را رها کرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم آزمون پایه دوازدهم در کنکور موثر است و اگر حداقل عدالت را بخواهیم در این فرآیند آموزشی تصور کنیم لازم است که آزمون ها برای این پایه به صورت حضوری باشد چرا که ما ی خانواده هایی داریم که از پیش دبستانی برای فرزندانشان چه به صورت مادی و چه به صورت معنوی هزینه می کنند تا فرزندشان بتواند رشته دلخواهش را در بهترین دانشگاه قبول شود، برخی دیگر از دانش آموزان اما به هر دلیل درس نمی خوانند یا درس خواندن را دوست ندارند و به دنبال دانشگاه دولتی هم نیستند، باید تفاوت بین این دو مشخص شود و زمانی که نمرات آزمون های پایه دوازدهم ۲۰ تا ۳۵ درصد در کنکور تاثیر دارد با غیر حضوری کردن امتحانات عدالت آموزشی زیر سوال می رود.»

این کارشناس آموزشی تاکید کرد:« به نظر من تنها راهکار برای این موضوع این است که  اگر آموزش و پرورش می خواهد آزمون های این دو پایه را غیر حضوری اعلام کند پیش از آن باید یک مصوبه برای امتحانات امسال تصویب شود که طی آن تاثیر آزمون های پایه دوازدهم از کنکور حذف شود. تنها به این شیوه می توان عدالت آموزشی را حفظ کرد. در چنین شرایطی من هم موافق غیر حضوری برگزار شدن آزمون های پایه نهم و دوازدهم هستم. در غیر این صورت  غیر اخلاقی است که بخواهیم آزمون ها را غیر حضوری کنیم چون عدالت آموزشی زیر سوال می رود.»

 

دانش آموزان به صورت قانونی اعتراض کنند

محمدرضا رجبی، وکیل پایه یک دادگستری نیز در خصوص اینکه دانش آموزان از چه راه های قانونی می توانند اعتراض خود را مطرح کنند به عصر قانون گفت:« در یک جامعه قانون مدار و قانون محور، طبیعتا همه مباحث باید تابع ضوابط، مقررات و قانونی باشد که در شئون مختلف جامعه حاکم است، در خصوص تحصیل هم همانطور که حق بر تحصیل یک حق مسلم برای فراد است طبیعی است که این حق و نحوه تحصیل ضابطه مند باشد و این ضابطه طبیعتا از ناحیه مرجع مصوب و تصویب کننده آن مطرح می شود.»

وی افزود:« دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم هم در خصوص امتحانات نهایی شان طبیعتا باید تابع مقررات آموزش و پرورش باشند. اگر بنا است که آموزش آنلاین باشد امتحانات هم آنلاین برگزار شود منعی وجود ندارد اما این موضوع  را متولیان امر آموزشی می توانند تصویب و ابلاغ کنند. درست است که حاکمیت قانون در یک جامعه نظام مند و قانون مند یک قاعده مسلم و بنیادین است اما اعتراض به قانون هم یک حق فردی برای همه شهروندان است و راه خودش را دارد. اعتراض باید به صورت صحیح، قانونی و از مجرای درست صورت بگیرد. در قوانین و مقررات ما هم در این خصوص موادی پیش بینی شده و هرشخص می تواند در خصوص اعتراضاتی که دارد از ارگان ها و سازمان های مد نظر خود شکایت کند. ضرورت ندارد که با وضعیت موجود برای هر اعتراضی در جامعه تنش ایجاد شود.»

وی تاکید کرد:« دانش آموزان در حال حاضر در شرایط استثنائی قرار دارند و ما باید این موضوع را درک کنیم اما برای رسیدن به یک کمال مطلوب لازم  است مقررات آموزشی رعایت شود و امکان تقلب و تخلف کاهش یابد و اگر هم کسی به موضوعی اعتراض داشت  می تواند از راه قانونی اقدام نماید. اگر همه یاد بگیریم و بیاموزیم  که قانون بر همه اعمال و رفتار ما حاکم باشد خیلی از معضلات و مشکلات مرتفع خواهد شد.»

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد:« بدون شک اصرار آموزش و پرورش بر برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم بر پایه یک مصوبه است، در قوانین ما پیش بینی شده است که چگونه می توان از تصمیمات اداری شکایت کرد؛ افراد برای این کار می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند، حتما به این موضوع رسیدگی خواهد شد. حتی اگر فکر می کنند که پروسه دادرسی حقوقی طولانی است می توانند تقاضای دستور موقت هم بکنند که امتحانات برگزار نشود.  اعتراض به تصمیمات اداری حق شهروندان است اما از طریق صحیح و مجرای قانونی. اگر این کار از طریق مجرای قانونی انجام  نشود بدون شک نظم اجتماعی مختل می شود و این مطلوب هیچ کس نیست. والدین دانش آموزان این پایه ها می توانند در این خصوص اقدام نمایند در حال حاضر تشکیلات دیوان عدالت اداری انواع و اقسام تسهیلات را برای طرح شکایت فراهم کرده است و والدین حتی می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی درخواست خود را مطرح نمایند، بدون شک به شکایت آن ها رسیدگی خواهد شد. »

لینک کوتاه : https://www.asrghanoon.ir/?p=19787

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.