تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 20322
  • 24 اردیبهشت 1400 - 9:00
1
دانستنی‌های حقوقی؛

آیا تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز جرم است؟

براساس آنچه که در قانون آمده است تعویض قطعات اصلی خودرو باید براساس آیین نامه انجام شود.

آیا تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز جرم است؟ عصر قانون
عصر قانون/

تمام افرادی که خودروی شخصی دارند با تعویض قطعات خودرو آشنا هستند و می دانند که هر مدت یک بار قطعات خودرو باید تغییر کند اما اگر این تغییر قطعات خودرو به صورت غیرمجاز باشد جرم است و فردی که این کار را انجام داده باید مجازات قانونی را طی کند.

بر اساس آنچه که در ماده ۳۰ قانون نحوه جرائم راهنمایی و رانندگی آمده است تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه شامل موتور، شاسی، اتاق و نیز رنگ بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است.

بر اساس این قانون در صورتی‌که بدون مجوز اقدام به تعویض موارد فوق شود بنا به تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات مندرج در ماده (۵)، متخلف ملزم به پرداخت جریمه به مبلغ تا (یک چهارم تا یک هشتم) قیمت قطعه و یا رنگ تغییریافته خواهد شد و در صورت کشف نشدن فساد در احراز اصالت قطعه تعویض شده و خودرو ، نسبت به اصلاح سند اقدام لازم به‌عمل می‌آید.

البته چنانچه قطعه تغییریافته فاقد استانداردهای لازم و مقررات فنی باشد نسبت به اوراق کردن خودرو اقدام خواهد شد.

لینک کوتاه : https://www.asrghanoon.ir/?p=20322

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.