• کد خبر : 7826
  • 23 دی 1399 - 8:00
0

جرائم رایانه‌ای

انتشار هرگونه کلیپ سرقت و زورگیری بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی جرم است

جرائم رایانه‌ای عصر قانون
عصر قانون/

سردار مهدی حاجیان درباره انتشار تصاویر وقوع سرقت و زورگیری گفته است : انتشار هرگونه کلیپ سرقت و زورگیری بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی جرم است و کسی حق ندارد این کلیپ‌ها را در فضای مجازی منتشر نماید.

در خصوص صورت مسئله جرم انگاری انتشار کلیپ‌های سرقت مستند ماده ۱۵ قانون جرائم رایانه ای هرکس از طریق سامانه‌های رایانه ای یا مخابراتی باعث تحریک، ترغیب و یا تهدید افراد شود، به مجازات حبس یا جزا نقدی محکوم می شود. شایان ذکر است در این ماده صراحتا قید نگردیده و عنوان مجرمانه ای در این خصوص لحاظ نشد است. ولیکن از ماده ۱۵ خصوصا بنده یک این ماده می توان چنین استنباطی نمود نظر به اینکه  بازنشر چنین کلیپ هایی در فضای مجازی باعث تحریک و ترغیب افراد شود حتی باعث تسهیل وقوع جرم شود چنین جرم انگاری ای شده است.

دادستان و بعدا معاون دادستان می تواند به عنوان مدعی عموم ورود پیدا کند و اعلام جرم نماید. اما در مبحث کلی جرائم رایانه ای مورد مصرحی در این خصوص وجود ندارد. در ماده ۱۶ و ۱۷ جرائم یارانه‌ای میزان مجازات حبس هم تعزیری در نظر گرفته شده است.

از نظر بنده بازپخش این موارد شاید به نوعی جنبه تسهیل داشته باشد که باعث می شود برخی افراد به وسیله این کلیپ‌ها آموزش ببینند و سراغ این نوع از سرقت‌ها و جرائم بروند .ماده ۱۵ جرائم رایانه ای: هرکس از طریق سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد: الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هردومجازات محکوم خواهد شد. ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دومیلیون(۲.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال است ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‎آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

محمد حسین مرادی زاده – وکیل دادگستری

لینک کوتاه : http://www.asrghanoon.ir/?p=7826

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.