تاریخ : پنج شنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 11777
  • 10 اسفند 1399 - 10:30
0
رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان زنجان در گفت و گو با عصر قانون تاکید کرد:

نمیتوانیم به صورت جزیره ای در جامعه رفتار کنیم

پیمان مجیبی: فرض کنید یک تاجر بر اساس سیاست های امروز برنامه ریزی کرده است و سرمایه خود را وارد چرخه تولید کرده است ، زمانی که در مرحله اجرا سیاست های اقتصادی تغییر پیدا می کند و یا به وعده هایی که داده شده عمل نمی شود قطعا در این مرحله تولید کننده با شکست مواجه خواهد شد و از قبل همین موضوع پرونده های زیادی به دادگستری گسیل می شود .

نمیتوانیم به صورت جزیره ای در جامعه رفتار کنیم عصر قانون
عصر قانون/

در پی تحولات جدیدی که در قوه قضائیه با حضور ریاست جدید قوه، آیت الله رئیسی اتفاق افتاد و ابلاغ سند تحول قضائی و امنیت قضائی ، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان زنجان در گفتگو با عصر قانون مطرح کرد :« حضور آیت الله رئیسی در قوه قضائیه همراه با شعار خوب تحول خواهی بود و سند تحول نیز در همین راستا و بر مبنای بیانیه ی گام دوم انقلاب که منتسب به مقام معظم رهبری است که یک تحول اساسی را در تمامی ارکان و به صورت همه جانبه برای رسیدن به توسعه کشور  لازم دیده اند و قوه قضائیه هم یکی از مهم ترین نهاد های است که با نقش مهمی که در اجرای عدالت قضائی دارد جزء اهداف مهم بیانیه ی گام دوم انقلاب است . این که قوه قضائیه خود را برای بهتر شدن نیازمند به یک تحول می داند ، نفس همین موضوع بسیار ارزشمند است . میدانیم که سند تحول ، یکبار نیز باز بینی شده است و در همین متن نهایی نیز که فعلا منتشر شده است ، راه باز بینی های مجدد را نیز باز گذاشته اند و این به این معنی نیست که با تمامی مواردی که در این سند پیش بینی شده ، ما میتوانیم به بهترین نقطه برسیم  بلکه افق تحول مورد نظر بسیار فراخ و بیکرانه است . »

پیمان مجیبی ادامه داد :« این موارد به نظر من، جزء امتیازات با ارزش این سند است . این سند در ذات خود پویا است و امکان رشد و بالندگی و بهتر شدن در همین سند پیش بینی شده ، اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که ما باید این را بپذیریم که نمیتوانیم به صورت جزیره ای در جامعه رفتار  کرده و امید به تحول داشته باشیم  ، یعنی تحول قوه قضائیه بدون ایجاد تحول در سایر قوا و سایر ارکان جامعه ، توفیق چندانی را به همراه ندارد . فرض را بر این بگذاریم که در همین سند تحول، راه کار هایی برای پیشگیری از برخی جرائم و روش هایی برای کاهش تعداد پرونده ها در نظر گرفته شده است ، اما بیشتر مشکلاتی که شهروندان را به سمت بزهکاری سوق می دهد ، اجرای نا درست امور، توسط قوه مجرّیه و قوانین ناپایدار مجلس قانونگذاری و سیاست های زودگذر و تغییر پذیر در زمینه برنامه ریزی ها  است و در واقع ناکامی هایی که دولت ها بر اثر  تغییر مداوم مقرّرات و اجرای سیاست های نا درست اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی در پیش می گیرند ، این موارد در نهایت خود را به شکل جرائم نشان می دهد . فرض کنید یک تاجر بر اساس سیاست های امروز  کشور برنامه ریزی کرده است و سرمایه خود را وارد چرخه تولید کرده است ، زمانی که در مرحله اجرا سیاست های اقتصادی تغییر پیدا می کند و یا به وعده هایی که داده شده عمل نمی شود قطعا در این مرحله تولید کننده با شکست مواجه خواهد شد و از قبل همین موضوع پرونده های زیادی به دادگستری گسیل می شود .  بازار بورس یک نمونه بارز در این مورد است که مشکلات فراوانی را با دعوت مسئولین به این بازار، برای مردم کشور ارزانی داشته.

ما نمیتوانیم از قوه قضائیه انتظار داشته باشیم که به تنهایی بتواند تعداد پرونده هارا کاهش دهد ، قوه قضائیه فقط باید به این پرونده ها رسیدگی کند . »

وی افزود :« پس بنابر این ما عامل زایش بزهکاری را باید شناسایی کنیم و آن عوامل بیشتر در خارج از قوه قضائیه هستند ما تا زمانی که به یک تحول همه جانبه در تمام ارکان جامعه، همت نگماریم ، امکان تحول در یک قوه اگر هم با تلاش فراوان محقق بشود ، پایدار و مداوم نخواهد بود. این نکته ای بود که شاید چندان به سند تحول ربطی نداشته باشد اما به تحقق تحول مربوط است . بنابر این ما باید در یک حرکت منسجم، کشور را با تمامی ارکان آن به سمت تحول پیش ببریم و به زعم من، در این  بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری، ارزش و اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد و آن چشم اندازی که برای آینده کشور در نظر گرفته شده است به یک تحول همه جانبه و در همه ابعاد مبدل خواهد شد. به نظر من همه ارکان و ابعاد جامعه باید بحث تحول را سر لوحه کار خود قرار دهند تا هر قوه هم به طور مستقل بتواند در حیطه وظایف قانونی ای که دارد به توفیقاتی در خصوص تحول برسد . »

لینک کوتاه : http://www.asrghanoon.ir/?p=11777

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.