تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹
  • کد خبر : 10232
  • 25 بهمن 1399 - 16:02
1
گزارش عصر قانون از ظلمی که به معلمان حق التدریسی روا می شود

تیغ تیز آزمون اصلح بر پیکر معلمان حق التدریسی/اگر آزمون اصلح برگزار شود همه معلمان حق التدریسی‌حذف‌می‌شوند/ نماینده یزد : پیگیری می کنم

سال هاست که معلمان حق التدریسی با مشکلات ریز و درشتی دست و پنجه نرم می کنند و عدالت در خصوص آن ها رعایت نمی شود. معلمانی که پس از سال ها تدریس هنوز هم امنیت شغلی ندارند و هر لحظه ممکن است از کار بی کار شوند. اما این معلمان زحمت کش این روزها با مشکلات جدید تری رو به رو شده اند که آن ها را بر آن داشته که به گفته خودشان به صورت دست جمعی استعفا بدهند!

تیغ تیز آزمون اصلح بر پیکر معلمان حق التدریسی/اگر آزمون اصلح برگزار شود همه معلمان حق التدریسی‌حذف‌می‌شوند/ نماینده یزد : پیگیری می کنم عصر قانون
عصر قانون/

هیچ یک از معلمان حق التدریسی از فیلتر آزمون اصلح رد نمی شوند

نگار شاکری نماینده معلمان حق التدریسی در گفت و گو با عصر قانون می گوید:« یک قانونی در مجلس تصویب شده است تحت عنوان تعیین و تکلیف معلمان حق التدریسی که در آن آمده است معلمان حق التدریسی طی یک دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و اخذ نمره قبولی می توانند استخدام شوند اما در این قانون نیامده است که مدت این دوره آموزشی باید چقدر باشد، حتی گفته نشده که اخذ نمره قبولی چقدر است؛

این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش طی شیوه نامه ای که ارائه داده به صورت غیر قانونی مدت این دوره آموزشی را یک ساله اعلام کرده است. این در حالی است که حتی در پیش نویس قانون هم یک ساله بودن این دوره آموزشی ذکر نشده بود و نوشته بودند دوره آموزشی شش ماهه، اما در متن اصلی قانونی که تصویب شد زمان مشخصی برای این دوره آموزشی تعیین نشد.

با این همه ما هم دوره آموزشی یک ساله را به عنوان دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش پذیرفتیم. حالا در شیوه نامه نوشته باید نمره قبولی این آزمون بالای هفتاد درصد باشد! با این اوصاف طبق گفته مسئول امور اداری وزارت آموزش و پرورش هیچ کدام از معلمان حق التدریسی از این فیلتر که به آن آزمون اصلح گفته می شود رد نمی شوند.»

اگر ما اصلح نیستیم چرا ۲۰ سال همکارا این مملکت را دست ما سپرده اند؟

او در ادامه افزود:« آزمون اصلح نباید برای ما باشد، ما حدود دو دهه سابقه داریم و در تمام این سال های خدمتمان بلا تکلیف بوده ایم و مورد بی مهری دولت و وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته ایم.

این آزمون باید برای کسانی برگزار شود که دانشجو معلم هستند و تازه وارد دانشگاه  می شوند نه برای معلمی که ۲۰ سال سابقه کار دارد و سنش بالای ۴۰ سال است. نمره قبولی این آزمون برای ۷۰ درصد آن هم به سابقه حق التدریسی و ساعت های ضمن خدمت این معلمان برگردد.

اگر ما واقعا اصلح نیستیم و صلاحیت نداریم چرا ۲۰ سال است بچه های این مملکت را دست ما سپرده اند؟ در حال حاضر دانش آموز من  در دانشگاه فرهنگیان استاد دانشگاه است و من حالا باید بروم زیر دست دانش آموز خودم دوره آموزشی بگذرانم!»

آیا واقعا شان معلم این است؟

او در ادامه تصریح کرد:« آیا واقعا شان معلم این است؟ ما بیست سال مورد بی مهری قرار گرفتیم و در نهایت هم این طور با ما برخورد می کنند! آزمون اصلح اصلا در قانون نیامده است و با این کار وزارت آموزش و پرورش خلاف قانون عمل می کند.

با این برخورد ها وزارتخانه شان معلمان حق التدریسی را زیر سوال می برد! از طرف دیگر در شیوه نامه وزارت آموزش و پرورش نوشته شده که هر کس در آزمون اصلح رد شود، یعنی ۷۰ درصد نمره قبولی را نگیرد با او قطع همکاری می شود.

یعنی معلمان ما بعد از بیست سال خدمت به این مرز و بوم اگر به هر دلیلی در آزمون اصلح رد شوند اخراج می شوند! در شیوه نامه نوشته شده این آزمون تنها یک بار برگزار می شود! شاید کسی در روز آزمون بیمار بود، اتفاقی برایش افتاد یا به هر دلیلی نتوانست در آزمون شرکت کند!

چرا باید اخراج شود؟ خواسته ما این است که آزمون اصلح اصلا برگزار نشود چون خلاف قانون است و از طرف دیگر آزمون های پایان دوره هم که قرار است برگزار شود تکرار داشته باشد تا حق بچه ها ضایع نشود.»

وزارت آموزش و پرورش با معلمان حق التدریسی لج کرده است

او تاکید کرد:« در حال حاضر برای دانشگاه فرهنگیان ۲ تا پودمان گذاشته اند. اصلا قرار نبود با ما مثل دانشگاه  فرهنگیان بر خورد شود، قرار بود تنها یک دوره آموزشی داشته باشیم،  در این پودمان هایی که برای ما در نظر گرفته اند، پودمان یک ۴۱۰ فیلم آموزشی دارد!

معلم حق التدریسی زندگی ندارد؟ ساعت آموزشی ندارد؟ چطور باید توی ۲ ماه این فیلم های آموزشی را بگذراند؟ این ظلم است که به معلم حق التدریسی روا می شود. وزارت آموزش و پرورش با معلمان حق التدریسی لج کرده است. 

در خیلی از استان ها معلمان حق التدریسی زمانی که می خواستند شروع به کار کنند ملزم به حضور و شرکت در دانشگاه های فرهنگیان بودند، برای مثال در استان یزد، ما دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان گذراندیم و و هزینه آن را هم از جیبمان پرداخت کردیم، الان باز هم به ما می گویند باید در دانشگاه فرهنگیان دوره بگذرانید!

این توهین به شان معلم حق التدریسی است!  اگر آزمون اصلح برگزار شود همه معلمان حق التدریسی حذف می شوند. از طرف دیگر باید حجم پودمان ها کم شود، این ها پودمان هایی نیست که یک معلم با دو دهه سابقه بخواهد آن را بگذراند.

به خاطر همه این بی مهری ها معلمان حق التدریس تصمیم به استعفای دست جمعی گرفته اند. ما معلمان حق التدریسی را مجبور کردند ۱۵ روز شهریور در مدرسه حاضر شویم با این شرط که بیمه و حقوق ما را به صورت کامل پرداخت کنند اما هنوز هم نه بیمه ما را پرداخت کرده اند و نه حقوقمان را دادند! این در حالی است که در تمام آن مدت  معلمان رسمی در خانه بودند و حقوقشان هم به جا بود.»

وی افزود:«  در بودجه ۱۴۰۰ هم هیچ بودجه ای به معلمان حق التدریس و آموزش یاران نهضت سواد آموزی اختصاص داده نشده است.» او از قول نماینده مردمی یزد گفت:« نماینده یزد گفته است که لایحه دیگری دوشنبه به صحن علنی مجلس می آید.  اگر در این لایحه ردیف بودجه ای برای معلمان حق التدریسی نباشد همه معلمان حق التدریسی از استخدام باز می مانند و حقشان ضایع می شود. حد اقل در بودجه متمم اسم معلمان حق التدریسی برده شود تا ما ازاستخدام جا نمانیم.»

نباید  به سلیقه خودمان به قانون با مردم برخورد کنیم

 برای پیگیری مشکلات مطرح شده با محمد صالح جوکار، نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی تماس گرفتیم. او  در پاسخ به ایرادات و مشکلات مطرح شده گفت:«  ما نباید  به سلیقه خودمان به قانون با مردم برخورد کنیم. بلکه باید برابر با آن چه که قانون گذار تصویب کرده است  عمل کنیم چون حق و حقوق مردم در همان قوانین نهفته شده است و هر گونه اعما ل سلیقه  در رابطه با اجرای قانون می تواند طبعات بسیار زیادی در پی داشته باشد. ما انتظار داریم آموزش و پرورش برابر قانون عمل کند و آن چه که مصوب مجلس است را  در خصوص معلمان حق التدریس اجرا کند. »

قول نمی دهم اما پیگیری می کنم

او درباره کم بودن سهمیه استخدام معلمان حق التدریسی در برخی استان ها  هم گفت:« ما پیگیر هستیم بلکه بتوانیم این سهمیه را افزایش دهیم. قولی در این خصوص نمی دهیم اما  به عنوان نماینده مردم پیگیری می کنم که حقوق مردم استان را به آن ها برگردانم.»

لینک کوتاه : http://www.asrghanoon.ir/?p=10232

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.