تاریخ : پنج شنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 11663
  • 09 اسفند 1399 - 10:02
0
یک وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با عصر قانون تاکید کرد :

انتشار تصویر کودکان در فضا های عمومی مجازی به طور مطلق ، با هر هدفی که باشد ، توسط هر شخصی ممنوع است

مونیکا نادی : ماده ۱۹ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان ، افشای هویت ، اطلاعات و اسرار کودکی که بذه دیده است و یا خود مرتکب بذه شده است و یا در وضعیت مخاطره آمیز است را از طریق رسانه های گروهی و از این دست ، به شرطی که منجر به ورود ضرر و یا آسیب نسبت به آن کودک شود ، جرم دانسته و برای آن مجازات حبس درجه ۶ قائل شده است.

انتشار تصویر کودکان در فضا های عمومی مجازی به طور مطلق ، با هر هدفی که باشد ، توسط هر شخصی ممنوع است عصر قانون
عصر قانون/

یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص انتشار عکس کودکان در فضا های عمومی مجازی و جرم شناخته شدن این موضوع از منظر قانون در گفتگو با عصر قانون تصریح کرد :« بطور کلی میتوان گفت با توجه به پیمان نامه جهانی حقوق کودک ، کودکان از حقوقی بر خوردار هستند . از جمله این حقوق میتوان گفت ، حقی است که کودکان بر حریم خصوصی خود دارند ، حقی است که کودکان بر کرامت انسانی خود دارند و حقی است که برای رعایت منافع و مصالح آلی آنها وجود دارد و دیگران ملزم به رعایت این حق در مقابل آنها هستند . »

مونیکا نادی در این خصوص ادامه داد :« امروزه شاهد این هستیم که انتشار تصویر کودکان در فضای مجازی ، با اهداف مختلفی در حال انجام است ، به طور کلی زمانی که در فضای مجازی عمومی تصاویر کودکان با اهداف گوناگون مانند نمایش زیبایی ها ، استعداد ها و شیطنت های آنها نمایش داده شود و یا اینکه برای تبلیغ یک کالا و یا جلب همدردی باشد ، میتواند مغایر با این حقوق قلمداد شود ، حق حریم خصوصی آنها را زائل کند و حتی اگر کودک نسبت به این کار رضایت داشته باشد ، بدلیل اینکه کودک را فاقد رشت و درک عقلی می دانیم که بتواند این موضوع را تجویز کند و تبعات آن را درک کند ، به همین دلیل این موارد را مغایر با منافع کودک می دانیم و در واقع ممکن است که حق کودک و کرامت انسانی او زائل شود و زمینه ورود آسیب و خشونت به کودک را ایجاد کند.»

وی افزود :« بسیاری از مواقع استعداد های کوک نمایش داده می شود و کودک در این سن به شهرت و محبوبیت می رسد و با افزایش سن این را از دست می دهد و این موضوع در اینجا منجر به بروز ضربه عاطفی می شود . ممکن است با انتشار تصاویر کودک زمینه آسیب های جسمی و جنسی برای کودک ایجاد شود .»

این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد :« انتشار تصویر کودکان در فضا های عمومی مجازی به طور مطلق ، با هر هدفی که باشد ، توسط هر شخصی ممنوع است ، به دلیل اینکه میتوان این موضوع را به نحوی کودک آزاری روانی محسوب کنیم . البته این را باید باتوجه به اصل آزادی استفاده از فضاهای مجازی تعبیر کنیم و تعبیر این دو در کنار هم ، از نظر من به فضاهای مجازی عمومی بر می گردد و در واقع انتشار عکس توسط اشخاصی بغیر از پدر و مادر ، صد در صد میتواند ممنوع باشد و انتشار عکس توسط پدر و مادر هم ، در فضا های مجازی خصوصی به شرط رعایت مصلحت و منفعت کودک می تواند مورد پذیرش قرار گیرد . »

نادی با تاکید بر این موضوع که باید حقوق کودکان رعایت شود گفت :« حساسیت به طور کلی در مورد کودکانی که در شرایط خاص و ویژه هستند متفاوت است . با اشاره به قانون حمایت از کودکان و نوجوانان ، در این قانون ، باید گفت ما طبق این قانون گروهی از کودکان را تحت عنوان کودکان در وضعیت مخاطره آمیز تعریف کرده ایم ، کودکانی که در شرایط خاص و ویژه ای هستند ، کار می کنند ، در معرض فقر قرار دارند ، در معرض اعتیاد قرار دارند ، در معرض خانواده های آسیب دیده و خشونت دیده قرار دارند ، از جمله این کودکان هستند.»

 این وکیل پایه یک دادگستری در پایان اشاره داشت :« نسبت به این کودکان حساسیت بیشتری وجود دارد و متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که کرامت انسانی این کودکان در بسیاری از مواقع زائل می شود و تصاویرشان منتشر می شود . این تصاویر در واقع ، بخشی از هویت ، اطلاعات و اسرار این کودکان را افشا می کند . علاوه بر اینکه این موضوع میتواند کودک آزاری محسوب شود ، ماده ۱۹ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان ، افشای هویت ، اطلاعات و اسرار کودکی که بذه دیده است و یا خود مرتکب بذه شده است و یا در وضعیت مخاطره آمیز است را از طریق رسانه های گروهی و از این دست ، به شرطی که منجر به ورود ضرر ویا آسیب نسبت به آن کودک شود جرم دانسته و برای آن ، مجازات حبس درجه ۶ قائل شده است ، همانطور که گفته شد ، این موضوع صرف نظر از مواردی است که این عمل را تحت جرم کودک آزاری روانی و یا کودک آزاری پوشش داد و درواقع میتوان از آن طریق پیگیری قانونی کرد. »

لینک کوتاه : http://www.asrghanoon.ir/?p=11663

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.