تاریخ : پنج شنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
  • کد خبر : 11483
  • 05 اسفند 1399 - 13:30
0
مراسم تحلیف کارآموزان وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه ورودی سال 96 برگزار شد

از چالش ها تا امیدهای کارآموزان وکالت + گزارش تصویری

روز گذشته مراسم تحلیف کارآموزان وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه ورودی سال ۹۶ با حضور برخی از مقامات برگزار شد، این مراسم در هتل اسپینانس برگزار شد و بیش از ۱۰۰ کارآموز دراین مراسم به کسوت شریف وکالت نائل شدند.

از چالش ها تا امیدهای کارآموزان وکالت + گزارش تصویری عصر قانون
عصر قانون/

روز گذشته مراسم تحلیف کارآموزان وکالت  مرکز وکلا قوه قضائیه ورودی سال ۹۶ با حضور برخی از مقامات برگزار شد، این مراسم در هتل اسپینانس برگزار شد و بیش از ۱۰۰ کارآموز دراین مراسم به کسوت  شریف وکالت نائل شدند.

کسب در آمد بزرگترین مشکل کارآموزان وکالت

عبدالرضا رضایی یکی از کارآموزانی است که اختبار خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و حالا در مراسم تحلیف شرکت کرده است. او در باره چالش های دوره کارآموزی به عصر قانون گفت:« در دوره کارآموزی  اولین چالشی که وجود دارد موضوع سطح اختیارات کارآموز است، کار آموزان به این  دلیل که مخصوصا در پرونده های کیفری از سطح اختیارات پائینی برخوردار هستند، نمی توانند تجربیات لازمی را که باید در آن سطح داشته باشند را تجربه کنند، از دیگر چالش ها می توان  به مشکلات و ناهماهنگی هایی که بین کارآموز و وکیل سرپرستش اتفاق می افتد  اشاره کرد چون این موضوع می تواند کارآموز را با مشکلات فراوانی رو به رو سازد.»

او در ادامه گفت:«  از طرف دیگر برخی از مراجع قضائی و دادگاه ها متاسفانه کارآموزان را خیلی جدی نمی گیرند به طوریکه حتی اگر کارآموز یک تحلیل درست از یک پرونده هم داشته باشد باز هم مورد توجه واقع نمی شود. بحث درآمد ها هم یکی از چالش های کارآموزان است چون موکلین خیلی تمایل ندارند که با کارآموزان کار کنند. کارآموزان چون هیچ شغل دیگری نمی تواند داشته باشد و اغلب  به دلیل شرایط سنی که دارند متاهل هستند موضوع کسب در آمد  در دوره کار آموزی آن ها را با سختی هایی مواجه می سازد.»

او درباره حسش در این روز می گوید:« من واقعا خوشحالم، ما یک ماراتن را هم قبل از آزمون وکلا طی کردیم و هم یک پروسه سخت را در زمان کارآموزی پشت سر گذاشته ایم. همه ما  که امروز اینجا هستیم بدون شک تلاش کردیم و زحمت کشیدیم و من واقعا خوشحالم که توانستم به جمع وکلای کشور وارد شوم و در این عرصه به مردمم خدمت کنم .»

برخی قضات اصلا با کارآموز همکاری نمی کنند

خانم میرزا محمدی یکی  دیگر از کارآموزانی است که اختبار خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و حالا در مراسم تحلیف شرکت کرده است. او به خبرنگار عصر قانون گفت:« دوره کارآموزی چالش های بسیاری داشت، ما دوره ای کار آموز شدیم که آئین نامه جدیدی تصویب و ارائه شده بود  و تغییر و تحولات جدیدی ایجاد شده بود بنابراین ما در شرایط استیبلی به سر نمی بردیم. از طرف دیگر طول دوره ما نیز بیشتر از سایر دوره ها بود. بخشی از چالش های دوره کارآموزی به دادگاه ها باز می گردد، برخی قضات اصلا با کارآموز همکاری نمی کنند حتی در برخی از موارد در گرفتن امضا از بعضی قضات با مشکلات فراوانی رو به رو بودیم.» او در ادامه افزود:« من امروز حس فوق العاده ای دارم چون برای رسیدن به این روز خیلی زحمت کشیده بودم.»

کارآموزی دوره خوف و الرجاء است

دکتر ابراهیمی رئیس هیات مدیره استان تهران که در این مراسم حضور داشت  به خبرنگار عصر قانون گفت:« هر یک از این وکلای کار آموز هجده ماه، روز های سخت کارآموزی را پشت  سر گذاشته اند و مراجعات مکرر به دادگستری ها و محاکم داشتند تا بتوانند  در حوزه های حقوقی و کیفری پرونده های متفاوتی را مورد بررسی قرار بدهند. از طرف دیگر  باید با منابع حقوق ارتباط بر قرار می کردند و قوانین و مقررات را برای خودشان به روز رسانی می کردند، آن ها  اینکه بتوانند سطح علمی خودشان را ارتقاع بدهند  و بتوانند بعد از ۱۸ ماه در اختبار خود موفق شوند، می توان گفت از لحاظ همه این مسائل با چالش مواجه بودند. در واقع دوره کارآموزی دوره خوف و الرجاع است و ممکن است وکیل کارآموز ۱۸  ماه تلاش کند اما نتواند از جلسه اختبار موفق بیرون بیاید و نمره مناسبی کسب نکند. »

او در ادامه افزود:« کسانی که امروز به این درجه رسیده اند و   افتخار پیدا می کنند که پس از تحلیف پروانه وکالت کارآموزی درجه یک به آن ها داده شود کسانی هستند  که از این دوره سخت آزمون و کارآموزی موفق بیرون آمده اند و توانسته اند این مسیر را  به درستی طی کنند و امروز این شایستگی  و صلاحیت را داشته باشند که به عنوان وکیل در خدمت اهداف وکالت و جامعه وکلا کشور باشند.»

چالش های دوره کارآموزی

محمد نائینی نائب رئیس هیات مدیره استان تهران هم که در این مراسم حضور داشت به خبرنگار عصر قانون گفت:« این اولین مراسم تحلیف  مرکز وکلای قوه قضائیه و به صورت انحصاری تر اولین مراسم تحلیف هیات مدیره استان تهران است که در خارج از مرکز برگزار شده است. عزت، احترام و استقلال وکیل از همین مراسم ها آغاز می شود و من بسیار خوشحالم که امروز توانستیم این عزت و احترام را به وکلا بدهیم.»

او در خصوص چالش های دوران کارآموزی گفت:« ما با چالش های زیادی در بخش کارآموزی مواجه هستیم، یکی از این چالش ها شیوع ویروس کرونا بود که بحث آموزش را با چالش های بسیار جدی مواجه ساخت. ما در استان تهران اقدامات بسیار موثری برای تشکیل دوره های آموزشی کارآموزان انجام دادیم چون مهمترین و اساسی ترین بحث در این راستا برای کارآموزان بحث آموزش است. موضوع حائز اهمیت دیگر تمرکز آموزش برای کارآموزان است، من لازم می دانم مرکز روی این موضوع تدبیری بیاندیشد که هر استان در بحث آموزش خودش تصمیم بگیرد چون قطعا نوع آموزش در استان های مختلف متفاوت است. ما در تهران از برجسته ترین اساتید حقوقی بهره مند هستیم و کارآموزان باید از این اساتید بهره مند شوند.»

او در ادامه تاکید کرد:« یکی دیگر از چالش هایی که کارآموزان با آن رو به رو هستند موضوعات تعریف نشده ای است که تا کنون به صورت مستمر با آزمون و خطا مواجه بوده است،باید برای بحث های اجرایی این موضوع هم تدبیری اندیشیده شود. موضوع دیگر بحث اختبار است که باید در اختیار استان باشد، ما در این بحث نیز از برجسته ترین داوران بهرمندیم و باید از آن ها استفاده کنیم. من آینده بسیار خوبی برای پذیرفته شدگان ۹۸ و ۹۹ پیش بینی می کنم.»

نائینی در خصوص تغییرات آئین نامه ها که ورودی های سال ۹۶ را با چالش رو به رو ساخته بود گفت:« یکی از مسائلی که باید روی آن تاکید داشت اتخاذ روشی واحد در آموزش های اجرایی کارآموزان است. ورودی های ۹۶ با بحث بخشنامه ها و تغییرتمرکز اختیار به تهران مواجه بودند و به همین دلیل زمان کارآموزی آن ها طول کشید اما برای ورودی های سال های دیگر قطعا با این موضوعات مواجه نخواهیم بود.»

حضور در محاکم یکی از بزرگترین چالش های دوره کارآموزی

منصوری یکی از اساتید دوره کارآموزی نیز در این مراسم حضور داشت؛او در خصوص مراسم تحلیف به عصر قانون گفت:« این روز، روز بسیار بزرگی برای هر وکیلی است چون حاصل زحمات  مدت کارآموزی اش را امروز می بیند و در کسوت  شریف وکالت نائل می شود. زمانی که ما کارآموزان را در بحث اختبار می دیدیم سختی و اضطراب را در وجود آن ها احساس می کردیم اما امروز که آن ها را می بینیم بسیار خوشحالیم که بر این کسوت نائل آمدند. امیدواریم  در این عرصه مقدس بتوانند خودشان را به بهترین شکل نشان بدهند.»

او در ادامه افزود:«یکی از مهمترین چالش هایی که کارآموزان مخصوصا در این شرایط زمانی و با وجود ویروس کرونا با آن مواجه هستند موضوع حضور در محاکم است، البته با تدابیری که اندیشیده شده  به نظر می رسد این مشکلات بر طرف شود. »

لینک کوتاه : http://www.asrghanoon.ir/?p=11483

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.